Nezaradené

Voľba padla na hliníkové profily, ktoré vďaka svojim vlastnostiam dokážu odolať extrémnym poveternostným podmienkam – silným mrazom, častému dažďu a víchriciam. Observatórium na Lomnickom štíte je najvyššie položeným vedeckým pracoviskom na Slovensku.



Poveternostné podmienky na Lomnickom štíte sú drsné. Ak majú byť vnútri observatória komfortné podmienky k práci, musí tomu zodpovedať konštrukcia okien.

Priemerná ročná teplota -3,7° C robia z Lomnického štítu najchladnejšie miesto na Slovensku. Extrémne podmienky tam panujú najmä v zime, kedy sa k mrazu a vysokému úhrnu zrážok pridáva tiež silný západný a severný vietor.

Najnižšia zimné teploty klesajú na druhom najvyššom tatranskom štíte hlboko pod -20 ° C, rekordná snehová pokrývka presahuje štyri metre.
Hliník je ušľachtilý materiál, k jeho základným vlastnostiam patrí pevnosť, tuhosť, nízka hmotnosť a požiarná odolnosť. V prípade zákazky pre observatórium na Lomnickom štíte, bola dôležitá tiež jeho odolnosť proti vode. Oproti iným kovom hliník nehrdzavie.

Na vyrovnanie tlaku vo vysokej nadmorskej výške slúžia špeciálne ventily na oknách.

Sklenené výplne do okien museli byť zvolené tiež s dôrazom na vysokú odolnosť na možné poveternostné vplyvy na Lomnickom štíte. Dodala ich spoločnosť AGC Flat Glass Czech.

Po analýze všetkých údajov z poveternostných modelov bolo nakoniec zvolené izolačné zasklenie Thermobel TopN+ v zložení tepelne tvrdeného skla Planibel Clear s hrúbkou 8mm a vrstveného bezpečnostného skla s povlakom Stratobel TopN+ 55.2.

Toto zloženie poskytne všetkým pracovníkom, aj návštevníkom observatória dostatok prirodzeného svetla a pohodlie pracovného prostredia. Celkový systém zasklenia vyniká skvelými tepelno-izolačnými a bezpečnostnými vlastnosťami.

Observatórium na Lomnickom štíte vzniklo v rokoch 1957 až 1962. Stojí v nadmorskej výške 2632 metrov nad morom. Slúži na meteorologickém meranía a pozorovanía. Vedci sa tam zameriavajú tiež na sledovanie Slnka a jeho koróny. Observatórium je okrem Koronograf a ďalších vedeckých prístrojov vybavená tiež napríklad neutrónových monitorom Oddelenie kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach.

 

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment